Grafinis fasilitatorius nuogas?!

Šį kartą man o mintys apie grafinio fasilitavimo bei fiksavimo kokybę. Apie pačią paslaugą, procesą ir rezultatą. Apie užsakovą, grafinį fasilitatorių ir vartotojus. Ir kaip šiam trikampiukui atrasti aukso  vidurį – kokybę ir pasitenkinimą.

Kaip jau minėjau anksčiau, ši sritis, kuria aš užsiimu yra gana paslaptinga, neatrasta (bent jau Lietuvoje). O kiekvienam savo naujam klientui aš drąsiai įteikiu drąsuolio, inovatoriaus medalį.  O tokia mistiš ka sritis, kuria ir savo legendas (aš ir net patarles sugalvojau kelias…) Tai apie kiekvieną iš jų.

Apie piešinius tik gerai, arba nieko

Taip, vizualumas, spalvos, formos, piešinukai, linijos musyse kuria pozityvias emocijas. Jei patys savo užrašinėse nepaišote, tai turbūt nesvetimas jausmas pamačius kito užrašinėje nupieštus piešinukus, iškart atkreipti dėmėsį, pakalbinti autorių ar žvilgtelėti ilgeliau. Tai kas vizualu, ypatingai jei ir estetiškai gražu, mums kelia susidomėjimą. Mes nemąstome linijiniu būdu, mūsų smegenys ir akys ieško informacijos atrasdamos tam tikrus atsikartojimus, schemas, žemėlapius.

Tai grafinio fasilitatoriaus darbas. Savo piešinyje (žemėlapyje) pateikiamos žinios, idėjos, pokalbiai, kurie (ypač sudėtingose ar nuobodžiose konferencijose) nėra taip paprastai įsimenami ar suprantami – ir tai atrodo super. Nors ir puikiai suvokiu, kad aš savo klaidas piešiniuose, sriftuose, spalvų pasirinkime pastebiu šimtą kartų dažniau nei bet kuris žiūrovas, tačiau kartais pasigendu tos auginančios diskusijos su to vizualo vartotoju ar užsakovu.

Kartais jaučiuosi lyg tas vaikas darželyje, kuriam tiesiog neįmanoma pasakyti kažko kritikuojančio apie sukurtą piešinį. Ne dėl to, kad aš nepriimčiau, bet dėl to, kad lygtais nebūtų padoru tai pasakyti, juk taip gražiai nupiešė…

Visada labai vertinu tas unikalias diskusijas kartu su minčių autoriais, žiūrovais, kurie išdrįsta prieiti, mane pataisyti, susitikslinti savo išsakytas mintis su mano sukurta jų vizualia išraiška. Ir tie pokalbiai nors ir trumpi, bet tokie vertingi. Tad tikrai, grafinis fasilitatorius yra ne tam, kad būtų išgirtas ir išpuikęs, bet tam, kad tarnautų jums!

Tad apie fasiltatoriaus darbą – ir gerai, ir blogai ir visaip galima.

Grafinis fasilitatorius nuogas!

Karalius nuogas  – sakoma teigiant, jog tiesa yra visai kita ir jog aplinkiniai tik apsimeta jos nematantys ar nesuvokiantys. (Posakis iš danų rašytojo H. K. Anderseno (Hans Christian Andersen, 1805–1875) pasakos „Nauji karaliaus drabužiai“) 

Ši mintis labai siejasi su pirmuoju mano posakiu. Nors išvaizda yra neatsiejama nuo turinio, turinys visgi, mano nuomone, ima viršų. Tiek kiek aš daug išmokstu iš savo kolegų iš viso pasaulio skaitydama knygas, dalyvaudama mokymuose, matydama jų darbus, sekdama juos socialiniuose tinkluose ir pan. Taip pat matau ir žmonių, kurie iš tiesų prisimeta “grafinio fasilitatoriaus” pareigomis, tačiau iš tiesų yra tiesiog piešėjai tuščiais markeriais. Ir taip nutinka būtent todėl, kad piešinukai gražu, tačiau bent papaišyti gali kiekvienas (vienas mano daktaras man visus medicininius terminus ir vaistų vartojimo procedūras visada nupiešia!).

Tačiau ne kiekvienas gali greitai paversti žodžius į koncentruotus, aiškius, spalvingus, kategorizuotus vizualius minčių žemėlapius, taip, kad jie būtų įskaitomi ir suprantami kitiems.  Tai yra menas, įgūdis, kompetencija. Būkite budrūs, Jųsų renginyje tikrai nereikia nuogų fasilitatorių.

Bet apie tai – kitame mano įraše.

Patinka arba nepatinka, abejingų nepalieka

O čia tokia kita mintis, tęsianti prieš tai buvusią. Būna du mano piešinių vartotojų tipai – kurie prieina, fotografuoja, skaito, žiūri, ir tokie kurie neprieina. Taip pat būna potencialių užsakovų, kurie pabando ir sugrįžta, ir tokių prie kurių niekaip neprieisi ir neįtikinsi bent pabandyti (aišku aš nelabai ir veržiuosi to daryti).  Ir čia galiu tik papostringauti kad tarsi grafinis fasilitavimas arba tau gali patikti, arba nepatikti. Bet visada apie jį išgirdus, aš gaunu klausimų bangą atgal – o kas tai yra? Kam tai reikalinga? Dar už tai pinigus mokėti? Tik tiek tekainuoja? Tai save taip ir nuraminu – kad kol kils klausimai, norėsis pamatyti ir atsakymus.

Tiek minčių ir mitų. Jei turit kokį mitą patys savo galvoje – pasidalinkit. Pabandysiu sugriauti ar patvirtinti.

Visualmind.lt

Agnė

Parašykite komentarą