visualmind.lt

  • Pradžia
  • Apie
  • Darbai
  • Paslaugos
  • Kontaktai
  • Lietuviškai
  • English

Wall

HomeWork
AllWallgraphicsvisual scribingvizualus atvaizdavimas
VGTU siena / VGTU Wall
VGTU siena / VGTU Wall
Graphic facilitation

Dabar labiau nei bet kada ansčiau svarbu užtikrinti savo saugumą ir privatumą internete. Rugsėjo mėnėsį teko dalyvauti  CEPA organizuojamuose MLA Privacy & Digital Security tarptautiniuose mokymuose. Mano baigiamasis darbas – buvo visų išmokimų vizualizavimas.

Vos keletas žingsnelių gali padėti apsisaugoti nuo savo tapatybės, banko, socialinių medijų, slaptažodžių, mobilių įrenginių ar jautrios informacijos vagystės.

Subalansuotas freelanceriams, bet tinka kiekvienam 🙂

Parsisiųskite anglišką pdf versiją (galima zoom in) su patarimais: Freelancers Guide to Online Privacy – Viusalmind.lt

Visą savaitgalį darbavomės namų studijoje (#liekunamuose #karantinas) ir klientams filmavome video. Baltos lentos aiškinamieji filmukai (Whiteboard explainer videos) – tai neilgi, ant balto fono ranka piešiami paveikslėliai, nufilmuojami video kamera iš viršaus. Tokio filmuko tikslas – padėti žiūrovui suprasti apie ką yra kalbama ir papildyti istoriją vaizdais. Na ir gal katinu… 🙂

Kam ir kodėl?

Tokio tipo filmukai labai tinka:

  • įvairiems nuotoliniams kursams (paaiškinti sudėtingą temą, vizualizuoti medžiagą, teoriją);
  • pristatyti savo produktą ar paslaugą (privalumai, trūkumai, funkcijos, kodėl verta ir pan.);
  • vidinėje ar išorineje įstaigų komunikacijoje (paaiškinit procesus ar duoti instrukcijas kaip reikia ką nors atlikti ir pan.)
  • kai norisi parodyti didesnį visos idėjos paveikslą, atskleisti kontekstą. Kai nupiešiamos paveiksliuko atskiros detalės – ekrane išlieka visas bendras paveikslas, pasimato platesnis idėjos atskleidimas.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį, norint užtikrinti filmuko kokybę:

  • geras apšvietimas, užtikrinantis filmavimą be rankų šešėlių, gerai įskaitomą tekstą ir vizualus
  • kokybiškas užkadrinis balsas įrašytas studijoje
  • video paįvairinimas animacijomis, įdomiomis metaforomis.
  • įskaitomas tekstas
  • svarbu suprasti, kad tokiame video – aiškumas yra karalius! Todėl svarbu ne visą laiką rodyti, kaip nuspalvinamas paveikslėlis, bet metaforomis ir vizualais kuo detaliau paaiškinti apie ką yra kalbama. Geriausia kai video galima žiūrėti net be garso ir vistiek suprasti apie ką eina kalba!

Kaip vyksta kūrybos procesas?

  1. Pirmiausia aptariame jūsų lūkesčius turiniui, tikslus, vizualika ir bendrą stilistiką
  2. Pagal kliento pateiktą tekstą užkadriniam balsui (script) parengiamas vizualios kadruotės (storyboard) ir suderinamos su klientu
  3. Vyksta filmavimas, voiceover įrašymas studjoje.
  4. Montuojame ir animuojame filmuką.
  5. Pateikiame jums!

Mūsų kurti pavyzdžiai:

Trečiasis mano blog’o įrašas atsirado mano galvoje, o dabar ir čia po paskutinio dalyvavimo hakatone Votecraft Hakaton, kurį organizavo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje bei Europos Parlamento biuras Lietuvoje.

credit: Joana Suslavičiūtė

Taigi kas yra hakatonas (angl. hackathon)? Žodis yra dviejų angliškų žodžių „hack“ ir „marathon“ hibridas. „Hack“ naudojamas žaismingumo, įtraukimo, programavimo tyrinėjimo reikšme (neturi sąsajų su kompiuteriniais nusikaltimais). Tai toks renginys, kurio metu susirenka programuotojai, grafikos dizaineriai, grafinių sąsajų dizaineriai, projektų vadovai tam, kad dirbdami kartu sukurtų kažkokį projektą, susijusį su IT. Kai kurie hakatonai trunka dieną, porą dienų, o kai kurie visą savaitę. (pagal Lithuanian ICT Cluster informaciją)

Lietuvoje hakatono formatas populiarėja. Jei organizuojamas hakatonas-konkursas, dažniausiai jį vainikuoja galutinis sukurto prototipo ar idėjos pitch’as (įtaigus pristatymas, 1-3 minučių), po kurio komisija nusprendžia kuri komanda nusipelnė geriausios idėjos titulo.

credit: Joana Suslavičiūtė

Visualmind.lt jau yra dalyvavusi keliuose hakatonuose, o mūsų vaidmuo buvo būtent įamžinti tuos pitch’us. Įsivaizduokite situaciją – kad prisistato net 10 komandų, prisistatymai trumpi – 2-3 minutės. O po tokio pristatymų marotono komisijos nariai turi nuspręsti, kuri komanda buvo geriausia. Mintys, išsakytos idėjos gali tapti panašios (juk hakatonai dažniausiai turi bendrą temą ir tikslą). Čia ir padeda grafinis fiksavimas.

Grafinio fasilitatoriaus dėka, kiekvienas pitch’as realiu laiku virsta nedideliu paveikslėliu, kuris primena esminius idėjos bruožus. O komisijos pasitarimo metu gali padėti prisiminti, diskutuoti ar net balsuoti paprasčiau.

credit: Joana Suslavičiūtė

Štai kaip tai įvyko sekmadienį, Votecraft Hakatone. Tikslas buvo išrinkti idėją, kuri geriausiai paskatintų jaunus žmones eiti balsuoti. Po dviejų dienų maratono, net 12 komandų pateikė savo siūlymus. Kiekvienam pristatymui buvo skirtos 3 minutės pristatymams ir 3 minutės klausimams. O aš juos visus sudėliojau į du didelius lapus, matant auditorijai, komisijai ir pranešėjams.

credit: Joana Suslavičiūtė
credit: Joana Suslavičiūtė

Vėliau komisija išėjo į pasitarimų kambarį ir vyko balsavimas už idėjas. Ką pastebėjau – tai kad būtent šie piešiniai tapo pagrindiniu atskaitos tašku. Jie buvo vizualūs:

  • buvo paprasta akimirksniu prisiminti apie ką buvo kalbėjusi komanda ir kokia jos idėja,
  • viskas matėsi vienoje vietoje, tad buvo lengva palyginti ir diskutuoti,
  • naudojant lipnius lapelius komisijos nariai galėjo balsuoti, perlipinti balsus, atsižymėti nugalėtojus.
credit: Joana Suslavičiūtė
credit: visualmind.lt

Renginio koordinatorė Monika Juodpusienė po renginio komentavo:

„Tai buvo pirmasis hakatonas kurį organizavome, todėl labai daug dėmesio skyrėme domėdamiesi kitų panašaus formato renginio organizatorių patirtimi. Klausėme, kas svarbiausia dalyviams, kiek reikia skirti laiko mentoriams, kaip sudėlioti programą ir kaip tinkamai parinkti komisiją. Tačiau visai pamiršome pagalvoti, kaip palengvinti komisijos darbą. Turėjome net 12 komandų. Priminti visų komandų idėjas net ir pačias geriausias labai sunku. Labai džiaugiuosi, kad paskutinę akimirką prisiminėm VisualMind.lt. Visi pristatymai buvo nuostabiai ir labai aiškiai iliustruoti todėl komisijai buvo ne tik lengva prisiminti kiekvienos komandos idėjas, bet kartu ir balsuoti ant piešinio. Tiesiog visiems komisijos nariams išdalinome lipukus ir prašėm užklijuoti prie labiausiai patikusių projektų. Po balsavimo visa komisija labai džiaugėsi, kad turėjome iliustraciją ir jiems buvo daug lengviau priimti sprendimą, nes nebereikėjo skirti dėmesio visiems pristatymams prisiminti.“

Idėjos toje erdvėje nebesklandė ore ar nebuvo užkoduotos asmeniniuose užrašuose. Jos buvo MATOMOS.

Dabar atsimenu ir kitą hakatoną (Telia Internet of Things hakatonas)  kuriame mano funkcija buvo lygiai tokia pati. Tada man ypatingai įsiminė komisijos rezultatų skelbimo procedūra. Kai komisijos pirmininkas prieš paskelbdamas rezultatus nusprendė apibendrinti visų komandų rezultatus. Vėlgi didelis komandų skaičius. Ir kiekvieną idėją jis apibendrino žiūrėdamas į nupieštus piešinius, taip akimirksniu atsimindamas komandų ypatybes.

Telia Lietuva
Telia Lietuva

Aš matau ir daugiau galimybių kur panaudoti grafinį fasiltavimo tokio tipo renginiuose. Pavyzdžiui pačioje pradžioje susiformavus komandoms ir joms gryninant idėją – padėti tą idėją nusipiešti kartu su mentoriais. Vizualiu būdu lengviau suprasti ir suvienodinti idėjos tikslus ir pamatyti viską apimantį paveikslą.

Taigi, grafinis fasilitatorius hakatone – prabanga ar būtinybė?

Linkėjimai

Agnė, Visualmind.lt

Šį kartą man o mintys apie grafinio fasilitavimo bei fiksavimo kokybę. Apie pačią paslaugą, procesą ir rezultatą. Apie užsakovą, grafinį fasilitatorių ir vartotojus. Ir kaip šiam trikampiukui atrasti aukso  vidurį – kokybę ir pasitenkinimą.

Kaip jau minėjau anksčiau, ši sritis, kuria aš užsiimu yra gana paslaptinga, neatrasta (bent jau Lietuvoje). O kiekvienam savo naujam klientui aš drąsiai įteikiu drąsuolio, inovatoriaus medalį.  O tokia mistiš ka sritis, kuria ir savo legendas (aš ir net patarles sugalvojau kelias…) Tai apie kiekvieną iš jų.

Apie piešinius tik gerai, arba nieko

Taip, vizualumas, spalvos, formos, piešinukai, linijos musyse kuria pozityvias emocijas. Jei patys savo užrašinėse nepaišote, tai turbūt nesvetimas jausmas pamačius kito užrašinėje nupieštus piešinukus, iškart atkreipti dėmėsį, pakalbinti autorių ar žvilgtelėti ilgeliau. Tai kas vizualu, ypatingai jei ir estetiškai gražu, mums kelia susidomėjimą. Mes nemąstome linijiniu būdu, mūsų smegenys ir akys ieško informacijos atrasdamos tam tikrus atsikartojimus, schemas, žemėlapius.

Tai grafinio fasilitatoriaus darbas. Savo piešinyje (žemėlapyje) pateikiamos žinios, idėjos, pokalbiai, kurie (ypač sudėtingose ar nuobodžiose konferencijose) nėra taip paprastai įsimenami ar suprantami – ir tai atrodo super. Nors ir puikiai suvokiu, kad aš savo klaidas piešiniuose, sriftuose, spalvų pasirinkime pastebiu šimtą kartų dažniau nei bet kuris žiūrovas, tačiau kartais pasigendu tos auginančios diskusijos su to vizualo vartotoju ar užsakovu.

Kartais jaučiuosi lyg tas vaikas darželyje, kuriam tiesiog neįmanoma pasakyti kažko kritikuojančio apie sukurtą piešinį. Ne dėl to, kad aš nepriimčiau, bet dėl to, kad lygtais nebūtų padoru tai pasakyti, juk taip gražiai nupiešė…

Visada labai vertinu tas unikalias diskusijas kartu su minčių autoriais, žiūrovais, kurie išdrįsta prieiti, mane pataisyti, susitikslinti savo išsakytas mintis su mano sukurta jų vizualia išraiška. Ir tie pokalbiai nors ir trumpi, bet tokie vertingi. Tad tikrai, grafinis fasilitatorius yra ne tam, kad būtų išgirtas ir išpuikęs, bet tam, kad tarnautų jums!

Tad apie fasiltatoriaus darbą – ir gerai, ir blogai ir visaip galima.

Grafinis fasilitatorius nuogas!

Karalius nuogas  – sakoma teigiant, jog tiesa yra visai kita ir jog aplinkiniai tik apsimeta jos nematantys ar nesuvokiantys. (Posakis iš danų rašytojo H. K. Anderseno (Hans Christian Andersen, 1805–1875) pasakos „Nauji karaliaus drabužiai“) 

Ši mintis labai siejasi su pirmuoju mano posakiu. Nors išvaizda yra neatsiejama nuo turinio, turinys visgi, mano nuomone, ima viršų. Tiek kiek aš daug išmokstu iš savo kolegų iš viso pasaulio skaitydama knygas, dalyvaudama mokymuose, matydama jų darbus, sekdama juos socialiniuose tinkluose ir pan. Taip pat matau ir žmonių, kurie iš tiesų prisimeta “grafinio fasilitatoriaus” pareigomis, tačiau iš tiesų yra tiesiog piešėjai tuščiais markeriais. Ir taip nutinka būtent todėl, kad piešinukai gražu, tačiau bent papaišyti gali kiekvienas (vienas mano daktaras man visus medicininius terminus ir vaistų vartojimo procedūras visada nupiešia!).

Tačiau ne kiekvienas gali greitai paversti žodžius į koncentruotus, aiškius, spalvingus, kategorizuotus vizualius minčių žemėlapius, taip, kad jie būtų įskaitomi ir suprantami kitiems.  Tai yra menas, įgūdis, kompetencija. Būkite budrūs, Jųsų renginyje tikrai nereikia nuogų fasilitatorių.

Bet apie tai – kitame mano įraše.

Patinka arba nepatinka, abejingų nepalieka

O čia tokia kita mintis, tęsianti prieš tai buvusią. Būna du mano piešinių vartotojų tipai – kurie prieina, fotografuoja, skaito, žiūri, ir tokie kurie neprieina. Taip pat būna potencialių užsakovų, kurie pabando ir sugrįžta, ir tokių prie kurių niekaip neprieisi ir neįtikinsi bent pabandyti (aišku aš nelabai ir veržiuosi to daryti).  Ir čia galiu tik papostringauti kad tarsi grafinis fasilitavimas arba tau gali patikti, arba nepatikti. Bet visada apie jį išgirdus, aš gaunu klausimų bangą atgal – o kas tai yra? Kam tai reikalinga? Dar už tai pinigus mokėti? Tik tiek tekainuoja? Tai save taip ir nuraminu – kad kol kils klausimai, norėsis pamatyti ir atsakymus.

Tiek minčių ir mitų. Jei turit kokį mitą patys savo galvoje – pasidalinkit. Pabandysiu sugriauti ar patvirtinti.

Visualmind.lt

Agnė

Labai džiaugiuosi, kad jau mintys ir idėjos nebetelpa mano galvoje, tad startuoja mano tinklaraštis, kuriame dalinsiuosi grafinio fasilitavimo patirtimis, realybėmis, iššūkiais ir idėjomis, griausiu ir statysiu mitus apie šią, dar Lietuvoje mažai atrastą veiklą.

Tad first things first, pirmasis mano įrašas apie klausimus, kurie kyla tiems, kurie nesusidūrė su grafiniu fasilitavimu savo darbe. Su laiku bus pildoma.

Pradėsiu nuo klausimo, su kuriuo susiduriu tiek verslo susitikimuose, tiek draugų vakarėliuose.

– Aš esu grafinė fasilitatorė.

– Aha…aha… O kas tai yra? Ką tu darai?

Kas kart sustoju sekundėlei, ir vis bandau sujungti atsakymą su pašnekovo ekspertinėmis sritimis ar patirtimis.

Bet jei paprastai – tai aš piešiu įvairių formatų renginiuose, tiek verslo, tiek NVO, tiek institucijose, fiksuodama tai, kas buvo pasakyta. Visa tai vyksta arba skaitmeniniu būdu (naudoju planšetę, skaitmeninį rašiklį), arba markerius ant didelių formatų lapų.

Tai, ką pasako pranešėjai, dalyviai ar moderatoriai perteikiami vienoje vietoje sujungiant raktines frazes, simbolius, metaforas į tam tikras logines sekas (kaip informacija išdėliojama, sugrupuojama ir pan.). Ir visa tai vyksta realiu laiku, čia ir dabar. Tai ir yra unikalu – kad žmonės dalyvaujantys procese, geriau supranta, įsimena kas vyksta – nes vizualai atsiranda tuomet, kai įgarsinama idėja.

Su vizualiu fasilitavimu yra šiek tiek kitaip: čia jau pečius dažniausiai suremia bendro tikslo link bent du žmonės – proceso moderatorė(ius) ir grafinė fasilitatorė(ius). Kartu ieškomi sprendimai kaip panaudoti įvairius vaizualius įrankius tam, kad procesas būtų sklandesnis, kad idėjos nepasimestu vertime, kad būtų užtikrinamas tęstinumas. Ir svarbiausia – kad žmones pradėtų mąstyti su rašikliu, ne tik su savo galvomis. Daugiau įgalinimo, daugiau interaktyvumo, daugiau kolektyvinės atminties.

Fasiliatvimo sritis dar kur kas mažiau paklausi Lietuvoje. Turit idėjų savo organizacijoje, kur tai galėtų būti naudinga? Susisiekit, paeksperimentuosime.

Oi, tai tu esi dailininkė? Turbūt nuo mažens pieši…

Aš tikrai nuo mažens mėgau spalvinti, kažką keverzoti. Man labai patiko spalvos, visokios formos, iki šiol mano akis patraukia visokie įdomūs raštai (gal dėl to Lisabona yra mano svajonių miestas – jei kada apsilankysite atkreipkite dėmėsį į plytelių, kurios dengia pastatų sienas, raštus…mmm….). Tačiau kalbant apie vaikystę – niekada neturėjau talento, niekada nelankiau meno mokyklos, iki pat 2016 metų savo darbe vizualius įrankius naudojau labai intuityviai. Kol specialiuose mokymuose, kur sutikau savo vizualumo sensėjų Pierpaolo Baressi, nesupratau, kad tai yra technika. Ir jos galima išmokti pasipraktikavus.

Nežadu, kad kiekvienas gali tapti grafiniu fiksatoriumi (nes ten reikia daug daugiau įgūdžių, tokių kaip kontekstualus mąstymas, geri klausymosi įgūdžiai, greita reakcija, gebėjimas apjungti informaciją, gera raiška, jautrumas trapkultūriškumo aspektui ir pan., o šiuos įgūdžius aš įgijau su 10 metų praktika mokymų srityje). Tačiau garantuoju, kad savo asmeninius užrašus pradėti vizualizuoti tikrai nėra sudėtinga! Tikslas – išmokti piešti kuo paprasčiau, greičiau ir aiškiau. Tai tokioj situacijoj peizažai netiks 🙂

Tai tavo darbas labai kūrybiškas! Kas tavo mūza?

Taip, iš tiesų, aš garsiai galiu sušukti – kad dirbu patį geriausią darbą pasaulyje, nes jį darau su meile, kai dirbu esu flow būsenoje, daug išmokstu kas kartą, turiu daug tobulėjimo galimybių šioje srityje ir man dar už tai moka.

Dirbdama šioje srityje ne tik sutinku daug įdomių žmonių, susipažįstu su įvairiomis organizacijų kultūromis ir procesais, naujomis temomis, bet svarbiausia esu naudinga galutiniams proceso dalyviams – konferencijų ir renginių dalyviams, idėjų generavimo procesų dalyviams, internautams ir visiems, kurie noriai fotografuoja, dalijasi vizualiais apibendrinimais si savo kolegomis ir draugais.

Mane įkvepia žmonės ir jų idėjos. Be jų, nebūtų ir man ką veikti.

Aha, o tai kas nutinka su tavo “piešiniais”?

Kaip visada sakau savo klientams – grafinis fasilitavimas atveria neribotas galimybes. Viskas yra įmanoma.

Jei kalbame apie vizualius minčių žemėlapius (piešinius), juos galima fotografuoti, skaitmenizuoti ir dalintis tiek renginio metu, tiek po jo (socialiniuose, tinkluose, ataskaitose, leidiniuose ir pan.). Labai dažnai fiziniai piešiniai lieka ir puošia ofisų sienas, ir toliau kviečia, net ir po ilgo laiko darbuotojus susitikti prie jų, diskutuoti, permąstyti tas idėjas kurios buvo kadaise pasakytos.

Aš siūlau ir kitokias paslaugas – pvz.: infografikų arba lankstinukų paslaugos, vizualių ataskaitų, kolektyvo susitarimų parengimas, siekiant paaiškinti naujoves, idėjas, vertybes, pokyčius. Tokia informacija ruošiama iš anksto, spausdinama arba tiesiog lieka skaitmenine versija.

Taip pat kuriu aiškinamuosius filmukus, kur piešinių ir video medijos pagalba perteikiamos ir paaiškinami įvairūs organizacijų ar jų paslaugų aspektai. Tokiu filmuku galima dalintis vidiniame tinkle, arba socialinėse medijose, pasilikti tinklapyje.

Dar viena populiarėjanti sritis – vidaus sienų vizualizavimas, siekiant sukurti tam tikrą atmosferą, perteikti darbovietės vertybes, misiją, viziją ir pan. Tai vizualizuota siena išlieka ilgam.

Kiti man kylantys klausimai jau susiję labiau su mitais apie grafinį fasilitavimą ir jo taikymą darbe. Apie tai ir bus mano kitas įrašas.

Su markeriu rankose,
Agnė, visualmind.lt

© 2016 - 2018 visualmind.lt. All rights reserved